2022-10-30
Plaukai – kiekvienos moters puošmena ir pasididžiavimas. Dažnai jie ir stiliaus dalis. Skirtingos šukuosenos leidžia išsiskirti, būti savitai. Tačiau vis dažniau, ypač rudenį, moterys skundžiasi plaukų slinkimu. Plaukų slinkimas dažniausiai atrodo laikina bėda, tačiau dažnai tai gali slėpti rimtas organizmo bėdas. Plaukų slinkimui priežasčių gali būti labai įvairių - tiek vidinių, tiek išorinių, nuo įvairių ligų, vitaminų trūkumo iki netinkamos plaukų priežiūros ir nuolatinio alinimo. Normalus plaukų slinkimas yra 50 – 100 plaukų per dieną, jei jaučiate, kad kiekis tikrai didesnis vertėtų pasidomėti plaukų slinkimo priežastimis. Šiame straipsnyje atsakysime į pagrindinius klausimus, kodėl slenka plaukai, kokios pagrindinės to priežastys bei aptarsime būdus, kaip kovoti su plaukų slinkimu.
Plaukų slinkimas kitaip dar vadinamas alopecija (plikimas, plaukų kritimas). Norint geriau suprasti plaukų slinkimo procesus, verta aptarti ir plaukų augimo fazes. Didžiausia dalis plaukų (apie 90 %) yra augimo arba, kitaip anagen, fazėje. Tik 3 % plaukų yra poilsio fazėje (catagen), o apie 7 % plaukų yra iškritimo fazėje (telogen). Vis tik yra normalu, kad kasdien netenkame tam tikro skaičiaus plaukų.
Augimo fazė (anagen) trunka nuo 2 iki 6 metų. Tuo metu auga plaukai. Būtent nuo šios augimo fazės priklauso žmogaus plaukų ilgis. Būtent dėl to vienos moterys gali didžiuotis ilgais liemenį siekiančiais plaukais, o kitų moterų plaukai vos pasiekia pečius.
Poilsio fazė (catagen) trunka apie 2-3 savaites. Šios fazės metu plaukai nustoja augti ir atsikabina nuo plaukų svogūnėlio (folikulo).
Iškritimo fazė (telogen) įprastai trunka apie 3-6 mėnesius. Šios fazės metu plaukai yra visiškai neaktyvūs, o atsiskyrę nuo svogūnėlio jie po truputį išstumiami lauk.
Tiek fizinis, tiek emocinis stresas organizmui, dietos, nesubalansuota mityba, ligos ir kiti veiksniai gali keisti plaukų augimo fazes. Tad bet koks organizmo sutrigdymas gali nulemti plaukų perėjimą iš vienos fazės į kitą.
Taigi, jei jaučiate, kad plaukai slenka per daug, būtina išsiaiškinti plaukų slinkimo priežastis. Dažnai organizmas pats siunčia signalus, tačiau būtina juos perprasti ir kreiptis į specialistus, kurie padės nustatyti tikslią priežastį. Jei intensyviai slenka plaukai, vertėtų išsitirti bent pas tris specialistus - dermatologą, neurologą ir endokrinologą. Toliau aptarsime pagrindines plaukų slinkimo priežastis.
Daug žmonių pastebėję intensyvesnį plaukų slinkimą pagalvoja apie apsinuodijimą sunkiaisiais metalais. Yra daugybė sunkiųjų metalų, kurie įtakoja ne tik plaukų slinkimą, bet ir sutrikdo įvairias organizmo funkcijas. Dažnai manoma, kad tokie metalai kaip gyvsidabris ar švinas skatina plaukų slinkimą. Deja, tai nėra įrodyta moksliškai ir šias medžiagas būtų galima atmesti.
Apsinuodijimas sunkiaisiais metalais nėra toks dažnas, nors manoma priešingai. Tačiau iš tiesų apsinuodijimas tik keliais sunkiaisiais metalais gali sukelti plaukų slinkimą. Vienas jų - selenas. Tai labai reikalingas mūsų organizmui elementas, tačiau jo padauginus pradeda ne tik slinkti plaukai, bet ir sutrinka nervų bei virškinimo sistema.
Organizmą stipriai įtakoja ir dar vienas sunkusis metalas – kobaltas. Kobaltas yra svarbus mūsų organizmui ir jei jo paros dozė neviršijama, sulauksite tik teigiamo poveikio. Vis tik jei jo gauname per daug, jis gali sutrikdyti širdies darbą, o taip pat įtakoti ir plaukų slinkimą.
Jei Jūsų plaukai lūžinėja, tapo trapesni – Jūsų organizme gali būti per daug cinko. Nors jis vienas būtiniausiu cheminių elementų, kurio trūkumas sukelia plaukų slinkimą, didelis jo kiekis vis tik silpnina plaukus.
Dar vienas sunkusis metalas, kurio perteklius sukelia pašalinį poveikį - arsenas. Arsenas nuo seno žinomas kaip stiprus nuodas. Jei jo nuolat gaunama nedidelėmis dozėmis organizmas lėtai nuodijimas. Arsenas sukelia lėtines odos, plaučių, kepenų ar kitų organų ligas. Šių organų pažeidimas gali skelti tokius negalavimus kaip viduriavimas, vėmimas, pilvo skausmas. Arsenas stipriai įtakoja ir nervų sistemą, o to pasekoje pasireiškia ir plaukų slinkimas.
Turbūt yra tekę girdėti ir apie talį. Jis yra viena iš žiurkių nuodų sudėtinių dalių. Taip pat juo gali apsinuodyti žmonės, kurie dirba optikos elektronikos srityje. Didesnis talio kiekis stipriai įtakoja nervų sistemą, gali tirpti galūnės, taip pat atsirasti ir plakų slinkimas.
Svarbiausia, jei įtariate, kad plaukų slinkimo priežastis gali būti vienas iš sunkiųjų metalų - kreipkitės į toksikologą, kuris padės nustatyti kokių metalų kiekis organizme viršija normas. Dažniausiai apsinuodijimas gali pasitaikyti jei dirbate tokioje vietoje, kur yra padidėjusi įvairių sunkiųjų metalų norma.
Kasdieninė plaukų priežiūra nėra tik geras šampūnas ir kondicionierius. Visų pirmiausiai viskas prasideda viduje. Nesubalansuota mityba taip pat gali stipriai įtakoti plaukų slinkimą. Mityba visada turėtų būti pirmoji mintis kai susiduriate su tam įvairiais negalavimais.
Subalansuota mityba papildo organizmą reikiamais vitaminais, mineralais. Tinkamai maitinantis ne tik puikiai jausitės, bet ir džiaugsitės gražiais plaukais. Jei Jums stipriai slenka plaukai stenkitės, kad mitybą sudarytų daugiau produktų, kuriuose yra vitamino A. Tai morkos, įvairūs žalumynai, citrusiniai vaisiai, žuvų taukai, sviestas, sūris, ankštinės daržovės. Taip pat reikėtų nepamiršti išgerti pakankamo kiekio vandens.
Baltymai - statybinė organizmo medžiaga, kuri reikalinga ne tik raumenims, kaulams, bet ir plaukams. Taip pat baltymai padeda organizmui auginti naujas ląsteles. Jei suvalgome pakankamai baltymų, organizmas sugeba vietoje išslinkusių plaukų užauginti naujus. Taigi, pasistenkite į mytybą įtraukti kuo daugiau baltymų. Jei sportuojate, esate vegetarai ar veganai, baltymų reikia suvalgyti dar daugiau.
Jau senai žinoma, kad dietos labai alina organizmą. Tad besilaikant įvairių mažo kaloringumo dietų, valgant nevisavertį maistą, ribojant tam tikras maisto grupes, plaukai pradeda gausiai slinkti. Plaukams pradeda trūkti ne tik geležies, baltymų, bet ir vitaminų, cinko, aminorūgščių ir kitų elementų. Visa tai ne tik iššaukia plaukų slinkimą, bet ir pablogina visą plaukų būklę.
Žmogaus nervų sistema yra labai sudėtinga ir be galo jautri. Stresas visada paveikia organizmą, sutrikdo sveikatą, taip pat gali būti ir plaukų slinkimo priežastimi. Įtempta dienotvarkė, nuolatinis skubėjimas ir jaudinimasis nepastebimai žaloja mus. Kuomet mus veikia stresas, mūsų kraujagyslės susitraukia, taip sutrikdomas maistinių medžiagų tekėjimas į plaukus. Tada jie pradeda plonėti, kristi ir lūžinėti.
Norint ne tik puikiai jaustis, bet ir džiaugtis gražiais, sveikais plaukais vertėtų savo dienoje atrasti daugiau laiko poilsiui, sportuoti (sportas padeda atsipalaiduoti), puikiai po dienos darbų atpalaiduoja masažas.
Plaukų slinkimą gali sukelti ir įvairios ligos bei medikamentų vartojimas. Visos infekcinės ligos, gripas, diabetas ar skydliaukės sutrikimai gali paveikti plaukų augimą neigiamai. Taip pat stiprų poveikį turi ir vaistų vartojimas, ypatingai antibiotikų. Dėl to visada po antibiotikų kurso rekomenduojama ne tik gerti gerąsias bakterijas, bet ir papildyti organizmą vitaminais.
Plaukai slenka kuokštai ir todėl, kad jiems gali trūkti įvairių vitaminų ar mikroelementų. Ypatingai tai pasireiškia po gimdymo ir vaikučio maitinimo kuomet mamos organizmas visas maistines medžiagas atiduoda vaikučiui. Tuomet ypatingai svarbu papildyti organizmą vitaminais bei subalansuoti mitybą.
Plaukų folikulai silpnėja kai organizmui trūksta vitaminų C, B5, B6, PP. Taip pat plaukai gali slinkti jei trūksta tokių mikroelementų kaip cinkas, kalcis, geležis, magnis, fosforas.
Turbūt pastebėjote, kad nėštumo metu auga ne tik pilvas, bet ir plaukai, nagai. Tačiau pagimdžius estrogeno lygis grįžta į normalų, dėl to plaukai pradeda slinkti. Kadangi nėštumo metu užtrunka plaukų augimo fazė, jie ne tik auga labiau, bet ir slenka mažiau. Tačiau po gimdymo, kai estrogenas sugrįžta į normalų lygį, plaukai pradeda slinkti už visą uždelstą laikotarpį. Dėl to, kad plaukų stipriai sumažėja, neretai moterys nusitrumpina plaukus dėl estetinio vaizdo.
Plaukų augimą gali paveikti ne tik stresas, ligos ar vitaminų trūkumas, bet ir netinkama jų priežiūra. Jei dažnai plaukus alinate dažydamos juos cheminiais dažais, nuolat naudojate džiovintuvą ar tiesintuvą - galite tikėtis plaukų slinkimo. Plaukas sausėja, lūžinėja ir miršta. O dažnai daromos įtemptų plaukų šukuosenos gali sutrikdyti maistinių medžiagų keliavimą į plauką.
Netinkamai sušukuoti plaukai gali paskatinti ne tik plaukų lūžinėjimą, bet ir jų slinkimą. Pavyzdžiui, nešiojant plaukus surištus į tvirtą kuodą ar „arklio uodegėlę“ arba labai stipriai supintą kasą, sustabdoma galvos kraujotaka ir keičiasi augimo fazės laikas. Tad galima pastebėti, kad plaukai pradeda slinkti stipriau, bei išplonėti.
Jei jau susidūrėte su plaukų slinkimu pirmiausiai vertėtų atlikti įvairius tyrimus ir sužinoti priežastis kodėl jie slenka. Sunerimti labiausiai vertėtų jei plaukų slinkimas nemažėja 2 – 3 mėnesius. Daugelis gydymo metodų veiksmingi tik tada kai yra žinoma tiksli plaukų slinkimo priežastis. Atlikti reikėtų šiuos tyrimus:
Skydliaukės tyrimas.
Hemoglobino, feritino.
Ginekologiniai tyrimai.
Endokrinologo bei dermatologo konsultacijos ir jei yra įtarimų, papildomi tyrimai.
Dermoskopija (skaitmeninė neinvazinė procedūra, kurios metu ištiriami gilieji odos sluoksniai, plauko folikulų būklė).
Kraujo tyrimas, kad būtų nustatyta kokių vitaminų ir mikroelementų trūksta organizmui.
Išsiaiškinus tikslią plaukų slinkimo priežastį galima pasirinkti ir veiksmingus gydymo metodus.
Mezoterapija yra vienas iš efektyviausių gydymo būdų plaukų slinkimo gydymui ir naujų plaukų ataugimo skatinimui. Šis gydymo metodas tinka jei plaukų slinkimo priežastis yra nesubalansuota, netinkama mityba, jei plaukai slenka pogimdyviniu laikotarpiu, esant hormonų sutrikimams.
Mezoterapijos metu specialia adata galvos srityje po oda suleidžiamos įvairios medžiagos, kurios veikia plauko folikulą. Medžiagos gali būti įvairios - vitaminų kompleksai, homeopatiniai preparatai, taip pat ir žmogaus trombocitais papildyta plazma, kuri yra gauna iš paties paciento kraujo. Kokios tiksliai medžiagos bus suleidžiamos Jums pasakys tik specialistas.
Mezoterapija yra tarsi visapusiškas gydymas galvos odai ir plaukams. Jei norite, kad rezultatai būtų tikrai efektyvūs - apsišarvuokite kantrybe. Tai nėra tokia procedūra, po kurios jau pirmą dieną pastebėsite rezultatus. Plaukui išauginti ar išgydyti galvos odos ligas reikia daug laiko.
Mezoterapija plaukams yra veiksminga procedūra, tačiau rezultatai bus pastebimi mažiausiai po 3 ar net 6 mėnesių. Taip yra todėl, kad pirmiausiai turi ataugti plauko folikulas ir išauginti naują plauką, o tai ilgas procesas. Dėl to reikėtų apsišarvuoti kantrybe ir kantriai laukti rezultatų. Dažniausiai prireikia 4 – 10 procedūrų, kad plauko folikulai gautų pakankamą kiekį medžiagų ir pradėtų atauginti naujus plaukus.
Mezoterapija padeda ne tik atsiauginti plaukus, bet po jos išnyksta pleiskanos, odos galva tampa švari, greičiau regeneruojasi. Mezoterapija net gi tinka kaip profilaktinė priemonė prieš žilų plaukų atsiradimą.
Pradžioje rekomenduojama lankytis pas specialistus kas 5 – 10 dienų. Atlikus 5 procedūras dažniausiai vėliu užtenka palaikomosios procedūros kartą per mėnesį. Pirmieji akivaizdūs rezultatai pamatomi maždaug po trijų, kartais net ir daugiau mėnesių. Po šio laikotarpio akivaizdžiai pamatysite kiek naujų plaukų ataugo.
Mezoterapija nerekomenduojama jei laukiatės, sergate pirmo tipo cukriniu diabetu, naudojami tokie preparatai kaip varfarinas, aspirinas ar heparinas, jei Jums padidėjęs kraujo krešumas, esate sirgę ar sergate onkologine liga.
Mezoterapija Kaune atliekama tokiuose salonuose kaip „Beautyloft S3“, 313 „Rolė, „Nata“ ar „Veido linija“.
Mezoterapija Vilniuje atliekama šiuose grožio salonuose „Užupio grožio namai“, „Nova Clinic“, „Labella“, „Oblaka“ ir „My Studio“.
Šiuose mūsų rekomenduojamuose salonuose dirba patyrę ir licenzijuoti specialistai, kurie pakonsultuos ir padės parinkti tinkamiausias priemones gydymui.
Norint turėti gražius ir sveikus plaukus bei sustabdyti jų slinkimą reikalingi vitaminai plaukams. Juos natūraliai galite gauti subalansavę savo mitybą ir įtraukdami į racioną naudingų produktų.
Plaukams reikalingas vitaminas A, jo rasite svieste, grietinėje, žuvyje, ikruose, piene. Taip pat rekomenduojama vartoti moliūgus, morkas, špinatus, kopūstus, brokolius, pomidorus. Šiuose produktuose gausu karotino, kuris organizme virsta vitaminu A.
Norint turėti sveikus plaukus reikia papildyti ir vitamino B atsargas. Šio vitamino gausu riešutuose, brokoliuose, kiaulienoje, bananuose, ryžiuose, jautienoje, pupelėse, lęšiuose, kiaušinių tryniuose, apelsinuose, sojų piene.
Plaukams reikalingas ir vitaminas C, kurio rasite citrusiniuose vaisiuose bei kiviuose.
Vitaminas E padės ne tik plaukų, bet ir odos būklę. Vitamino E gausu sojos pupelėse, brokoliuose, augaliniuose aliejuose, petražolėse, pomidoruose, špinatuose, žirniuose, kiaušiniuose, pilno grūdo kruopose.
Taip pat reikėtų nepamiršti ir įvairių mikroelementų. Plaukų būklei pagerinti rinkitės šiuos maisto produktus: braziliški riešutai (gausite seleno), šviežūs vaisiais, daržovė su luobele (papildysite organizmą siliciu), pieno produktai (kalcis), įvairių žolelių arbatos (filoestrogenai), lašiša, silkė ir kitos riebiosios žuvys (omega 3), pupelės, lęšiai, vištiena (baltymų šaltinis), pilno grūdo duona, jautiena (geležis), pekano, migdolų riešutai, pupelės (cinko šaltinis).
Svarbu, kad įtraukiant šiuos produktus į mitybą nepersistengtumėte. Mityba turi būti subalansuota ir įvairi.
Kadangi plaukai nėra gyvybiškai svarbus audinys žmogaus organizme, tad jam pritrūkus maistinių medžiagų, organizmas paskirsto jas ne plaukų naudai. Jei su mityba negaunate pakankamo kiekio vitaminų, būtinai papildykite organizmą natūraliais vitaminų papildais. Jei įtariama, kad maisto racionas yra neįvairus ir nesubalansuotas, pasikonsultuokite su gydytoju ir jam pritarus galima pradėti vartoti maisto papildus. Pavyzdžiui, geležį, vitaminą C, B12, D3, varį, cinką, seleną, amino rūgštis. Žinoma, geriausia yra išsitirti, ar šių vitaminų išties trūksta.
Cheminis ar ilgalaikis plaukų tiesinimas, agresyvūs šampūnai ir plaukų formavimo priemonės ne tik alina plaukus, bet ir dirgina galvos odą, užkemša folikulus, visa tai paskatina plaukų slinkimą ir stabdo naujų plaukų augimą.
Namuose vertėtų turėti galvos kraujotaką aktyvinančių priemonių. Geriausia, jei šios priemonės būtų iš natūralių medžiagų. Dabar galima įsigyti įvairiausių priemonių nuo slinkimo - šampūnų, losjonų, ampulių, serumų.
Jei galvos odos folikulai užsikimšę, plaukas gali nebepajėgti išlysti iš galvos odos. Taip pat jei susikaupę galvos odos nešvarumai, plaukų svogūnėliai gali nebegauti pakankamai reikalingų medžiagų plaukų augimui. Tokiu atveju galvos odos šveitimas - pirmoji pagalba. Grožio salonai jau senokai siūlo klientėms galvos odos šveitimo paslaugą. Specialiu šveitikliu, skirtu atliekamas odos šveitimas, suaktyvinama kraujotaka, stimuliuojamas ir skatinamas plaukų augimas. Norint atlikti galvos odos valymą bei šveitimą namuose galima naudoti ne tik šveitiklį, bet ir giluminio valymo šampūną. Jis ne ką mažiau efektyvus nei šveitiklis.
Na, o tuo pačiu rekomenduojamas ir galvos masažas. Toks masažas yra efektyviausias jei plaukai slenka nestipriai. Masažo metu gerinama kraujotaka, taip pat galvos oda pamaitinama aliejais, įvairiomis maitinančiomis kaukėmis.
Galvos masažą galima atlikti ir pačioms namuose – rankomis, specialiomis šukomis, lazerinėmis šukomis (skatina plaukų augimą), masažas su eteriniais aliejais. Namie masažą galite atlikti net 2 kartus per dieną. Kuo dažniau masažuojama galva, tuo labiau skatinamas plaukų ataugimas.
Dar vienas efektyvus masažo būdas - kriomasažas. Tai masažas, kurio metu yra naudojami skysto azoto garai. Kriomasažas paremtas gydymu, kuris atliekamas naudojant žemą temperatūrą. Šis masažas suaktyvina galvos kraujotaką, dėl to plaukai geriau aprūpinami maistinėmis medžiagomis. Kriomasažas padeda sustabdyti plaukų slinkimą ir paskatina naujų plaukų ataugimą.
Akupunktūra yra viena iš kinų medicinos sričių. Akupunktūros metu yra stimuliuojami tam tikri taškai, taip efektyviai pagerėja kraujotaka apie plaukų folikulus. Akupunktūra atlieka adatomis, kurios dažniausiai pagamintos iš aukso, vario, sidabro, platinos bei kitų metalų. Šis būdas paskatinti plaukų augimą ir kovoti su jų slinkimu tikrai efektyvus, tačiau būtina susirasti gerą specialistą ir procedūra turi būti atliekama klinikoje.
Sportas taip pat yra viena iš priemonių, kuri gali padėti suaktyvinti plaukų augimą. Jei reguliariai mankštinsitės suaktyvinsite kraujotaką, kuri stipriai įtakoją plaukų augimą. Be to, sportas padės ne tik paskatinti plaukų augimą, bet ir padailins figūrą, pakels nuotaiką bei pagerins bendrą savijautą.
Plaukų slinkimui mažinti skirtos priemonės
Norint sustabdyti plaukų slinkimą reikia imtis kompleksiško gydymo. Specialistai Jums padės išsirinkti tinkamiausias priemones (šampūną, losjoną, kondicionierių), kurios padės stabdyti plaukų slinkimą, palepins plaukus ir papildys galvos odą reikalingomis medžiagomis.
Naudokite natūralius aliejus, jie pamaitins bei apsaugos plaukus. Galite palepinti plaukus aliejinėmis kaukėmis. Plaukai taps švelnesni, minkštesni, tuo pačiu pamaitinsite ir galvos odą.
Liaudiškos priemonės gali būti ne mažiau efektyvios stabdant plaukų slinkimą. Galite išbandyti įvairius receptus. Rekomenduojame išbandyti eterinius aliejus. Tam puikiai tinka levandų, rozmarinų, kedrų, pipirmėčių eteriniai aliejai. Įlašinkite 10 – 15 lašų eterinio arbatmedžio aliejaus į šampūną. Arbatmedžių aliejus puikiai stimuliuoja kraujotaką, pagerina plaukų folikulų būklę, o tai padeda paskatinti plaukų augimą.
Taip pat galima naudoti galvos odos riebalus tirpdančius eterinius aliejus, pavyzdžiui, ylangylang.
Plaukų būklei pagerinti puikiai tiks svogūnų lukštų nuoviras, pieno išrūgos ar alus. Šie produktai padės sustiprinti plaukus.
Palepinkite plaukus natūralių aliejų kaukėmis. Taip pat labai puikiai veikia kiaušinio trynių ir ricinos aliejaus kaukė. Jai pasigaminti užteks vieno kiaušinio trynio ir vieno valgomojo šaukšto ricinos aliejaus. Tokią kaukę laikykite bent 2 valandas ir po to gerai išskalaukite šiltu vandeniu.
Plaukų augimą puikiai stimuliuoja ir kokosų aliejus. Jį tereikia šiek tiek sušildyti rankose ir ištepti plaukų šaknis. Išskalauti reikėtų po 15 min.
Plaukai mūsų organizmo veidrodis, jei rūpinsitės savo sveikata iš vidaus galėsite džiaugtis ne tik sveikais plaukais, bet ir gražia oda, nagais ir jaunatviška išvaizda. Nepamirškite, kad svarbu savo kūną prižiūrėti kasdien! Na, o jei plaukų slinkimas kelia nerimą, išsiaiškinkite jų slinkimo priežastį. Tai gali būti ir įvairios ligos, ir išorinės priežastys. Todėl, pirmiausia, pasidarykite tyrimus ir išsiaiškinkite ar organizme netrūksta vitaminų ir mineralų. Žinoma, vertėtų nepamiršti ir plaukų priežiūros namuose, naudojant priemones nuo plaukų slinkimo. O jei plaukų slinkimas išties vargina, išbandykite profesionalius būdus - mezoterapiją, akupunktūrą bei galvos odos šveitimą. Svarbiausia, nepamiršti, kad visų svarbiausia subalansuota mityba ir sveikas gyvenimo būdas.