Bookitnow.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.
Naršydamas(-a) toliau sutinki su būtiniausiais slapukais. Taip pat gali sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Duomenų valdytojas UAB "Gera dovana". Pakeisti ar atnaujinti pasirinkimus gali atlikti čia Slapukų politika.
Vienas iš turbūt nemaloniausių problemų paauglystėje - jaunatviniai spuogai. Kai kurie paaugliai kovoja ne tik su nedideliu bėrimu ar keliais spuogeliais, bet ir sunkia aknės forma. Dažnai net ir tėvai ne visuomet atkreipia dėmesį į šias odos problemas. Kartais tiesiog galvojama, kad praėjus paauglystei spuogai savaime pradings ir nepaliks jokių pėdsakų odoje. Tačiau nutinka ir taip, kad lieka nemaži randai arba su spuogais kovojama sunkiai ir tikrai ilgiau nei trunka paauglystė. Skaitykite apie tai, kodėl atsiranda spuogai paauglystėje ir kaip juos gydyti.
Kodėl atsiranda jaunatviniai spuogai?
Jaunatviniai spuogai (acne) - tai spuogai, kurie susidaro kilus odos uždegimui. Taip nutinka tuomet, kai riebalų liaukos ima gaminti per daug sebumo. Poros kemšasi nuo perteklinių riebalų, ypač jas užkemša suragėjusios odos ląstelės. Tuomet porų viduje ima kauptis ir daugintis ant odos gyvenusios bakterijos. Taip kyla uždegimas ir išdygsta spuogas.
Taip pat paauglystės metu labiau išsiplečia odos poros, atsiranda daug komedonų (inkštirų). Jei oda prižiūrima atsainiai, susidaro nedideli raudoni spuogeliai, pūslelės. Jaunatviniai spuogai gali būti kelių rūšių: komedoniniai spuogai, cistiniai ir pustulės.
Komedoniai spuogai – tai juodi taškeliai, nedideli riebalinių liaukų latakų kamščiai. Tai spuogeliai, kurie susidaro, kai negyvos odos ląstelės užkemša poras. Jie skirstomi į atvirus ir atvirus komedonus. Taip pat dar galite išgirsti pavadinimus – juodi ir balti spuogai.
Atviri komedonai arba juodi spuogai turbūt dažniausiai pasitaikantis bėrimas paauglystės metu. Atviri komedonai nedideli taškeliai, kurių viršūnė juoda. Juodi taškeliai - tai negyvos odos ląstelės, riebalai ir bakterijos, kurie sudaro nedidelį kamšti plauko maišelio angoje. Kadangi ji išlieka šiek tiek atvira ir gauna deguonies riebalai patamsėja. Taip atsiranda juodi taškeliai.
Uždari komedonai arba balti spuogai yra labai panašūs į uždarus komedonus. Tačiau jų viršūnė balta. Taip yra todėl, kad užsikemša plauko maišelio anga, į ją nepatenka deguonies. Tuomet ima daugintis bakterijos ir kyla uždegiminis procesas. Kartais susidaro itin skausmingi giluminiai spuogai, kurie sugiję gali palikti net ir randelius.
Pustulės, kurios kitaip dar vadinamos tiesiog pūlinukais, yra aknė. Toks bėrimas byloja, kad tai uždegiminė aknė. Įprastai bėrimas smulkus, o spuogelių viršūnėje matoma gelsva viršūnėle. Čia susikaupę pūlinukai.
Cistiniai spuogeliai įprastai kietesni, pripildyti skysčio, gali būti su pūlinukais.
Spuogai paauglystėje atsiranda tikrai ne visiems. Tai gali lemti genetika. Jei tėvai turi ar turėjo riebesnę odą, sirgo akne, išlieka nemaža tikimybė, kad ir jų vaikai turės šią problemą. Be abejonės, paauglystėje didelę įtaką spuogų atsiradimui turi ir hormonų lygio svyravimas. Dažniau spuogai dėl hormonų lygio svyravimų atsiranda paauglėms.
Dažnai manoma, kad jaunatviniai spuogai atsiranda nuo prastos mitybos. Taip, iš dalies tiesa, tinkamas maistas padeda užkirsti kelią spuogelių susidarymui. Tačiau tai viena retesnių priežasčių paauglystėje. Spuogai gali atsirasti ir dėl tokių priežasčių, kaip netinkamos kosmetinės priemonės, dulkės, tam tikrų vaistų vartojimas.
Kad ir kokios būtų spuogų atsiradimo paauglystėje priežastis, spuogus būtina gydyti. Spuogų ir aknės gydymas labai svarbus. O tai daryti reikėtų vos pastebėjus pirmuosius aknės požymius, atsiradus nežymiems bėrimams. Kadangi laiku nepradėjus gydymo aknės forma gali pasunkėti, o tuomet gydymas ilgesnis ir reikalaujantis itin daug pastangų.
Jaunatvinių spuogų gydymas
Kovoti su jaunatviniais spuogais reikia pasitelkti ne tik specialias priemones, bet ir stengtis užkirsti kelią jų atsiradimui. Tam būtini keli svarbiausi žingsniai - odos valymas, odos veikimas specialiomis priemonėmis ir prireikus lengvas maskavimas.
Vienas svarbiausių spuogų profilaktikos ir gydymo priemonių - tinkama higiena. Kaip jau minėjome, spuogai susidaro tada, kai riebalų liaukos ima gaminti per daug sebumo, o susimaišiusios su negyvomis odos ląstelėmis užkemša poras. Dėl to itin svarbu kasdien valyti veidą. Tai padės sumažinti sebumo kiekį ir uždegiminius odos procesus.
Paaugliams tinkamiausia priežiūros priemonė - švelnus prausiklis, kuris turi antibakterinį poveikį. Reikėtų rinktis tokias prausimosi putas ar gelį, kuriose gausu antioksidantų. Taip pat turėtų būti ingredientų, kurie padeda nuraminti sudirgusią odą, reguliuoja riebalų gamybą. Esant sunkesnei aknės formai dermatologas ar kosmetologas gali skirti priemones su AHA rūgštimis, azelaino rūgštimi. Svarbu, kad per daug neišsausintų odos. Taip pat nerekomenduojama naudoti agresyvių odos šveitiklių, ypatingai su grūdeliais. Taip oda labiau pažeidžiama.
Jei aknės forma stipri, prausiklį reikėtų naudoti tiek vakare, tiek ryte.
Veiksmingos priemonės kovai su akne
Kovai su jaunatviniais spuogais svarbi ne tik higiena, bet ir tinkamos gydomosios priemonės, kosmetika. Vienas svarbiausių - tinkamas veido kremas. Jis turėtų padėti reguliuoti riebalų išsiskyrimą, mažinantis uždegiminius procesus. Dažniausiai manoma, kad tai turėtų būti priemonė, kuri sausintų odą. Tačiau reikia stengtis, kad oda per daug neišsausėtų. Net ir riebią odą būtina drėkinti.
Puiku, jei kremo sudėtyje bus hialurono rūgšties, kuri skatina odos atsinaujinimo procesus. Taip pat sudėtyje turėtų būti ir ingredientų, kurie drėkina odą. Tuomet, kai gydoma sunkesnė aknės forma kosmetologas ar dermatologas gali rekomenduoti kremą su azelaino rūgštimi, retinoidais ar kitomis medžiagomis, kurios padeda sėkmingai kovoti su esamais spuogeliais ir užkerta kelią naujų atsiradimui.
Jei yra didesnių spuogų, kartais gali būti naudojama ir priemonė, kuri tepama tiesiogiai ant spuogo ir jį išsausina.
Taip pat sergant akne derėtų reguliariai apsilankyti pas kosmetologą ar dermatologą. Gydomosios veido procedūras, veido odos valymas padeda ne tik užkirsti kelią spuogų susidarymui, bet ir padeda kovoti su jau esamais.
Veido odos maskavimas
Paauglystėje naudoti daug kosmetikos nepatartina. Ypatingai mineralinių pudrų, skysto makiažo pagrindo ir kitų priemonių, kurios apsunkina veido odą ir kemša poras. Idealiausias pasirinkimas paauglystėje norint išlyginti veido odos spalvą ir užmaskuoti trūkumus - BB kremas. BB kremas tai tarsi makiažo pagrindas ir veido kremas viename. Jis padeda odą drėkinti, maskuoja spuogelius, suteikia veido odai tolygų atspalvį. Be to, neišsausina odos ir nekemša porų. Tinkamai parinktas BB kremas padės ne tik maskuoti odą, bet ir papildomai kovos su spuogeliais.
Jaunatviniai spuogai paauglystėje sukelia tam tikrą diskomfortą, ypatingai jei tai sunki aknės forma. Paaugliams tai sukelia net ir psichologinių sunkumų, kadangi tokiame amžiuje ypatingai svarbi išvaizda. Juk kiekviena mergina ar vaikinas tikrai nori džiaugtis lygia, švaria oda. Todėl veido odos priežiūra paauglystėje būtina rūpintis ir tėvams. Kartu apsilankykite pas kosmetologą, stenkitės nuolat rūpintis odos higiena ir padėkite išsirinkti tinkamiausias priemones.