Bookitnow.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.
Naršydamas(-a) toliau sutinki su būtiniausiais slapukais. Taip pat gali sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Duomenų valdytojas UAB "Gera dovana". Pakeisti ar atnaujinti pasirinkimus gali atlikti čia Slapukų politika.
Patvirtinti pažymėtus
Prisijungti
Prekės krepšelyje
Jūsų krepšelis tuščias
Išsirinkus norimas paslaugas, spauskite mygtuką "Į krepšelį"
„BookitNow“ yra įmonių grupės „Gera Dovana group“ dalis.

Hiperpigmentacija - kas tai?

2020-01-13

Hiperpigmentacija - kas tai?

Ar žinote, kas lemia spalvos odą? Tai pigmentas – melaninas. Melaninas yra odos ląstelių, kurios vadinamos melanocitais, gaminamas pigmentas. Dėl tam tikrų priežasčių, kartais pagaminamo pigmento kiekis pasikeičia. Tuomet odos spalva gali tapti netolygi, atsiranda įvairių dėmių, padaugėja strazdanų ar apgamų. Melanino gamybos sutrikimas kartais būna įgimtas, o kai kuriais atvejais įgyjamas. Dėl jo sutrikimų dėmes gali atsirasti įvairiose kūno vietose: veidas, pečiai, iškirptė, rankos. Šie spalvos pakitimai vadinami hiperpigmentacija 

Hiperpigmentacijos atsiradimo priežastys

Odos hiperpigmentacija gali atsirasti dėl daugybės įvairių priežasčių. Vieniems tai įgimta, o kitiems paskatina tam tikros priežastys. Jei ilgai ir dažnai būnate saulėje, didelė tikimybė, kad gali atsirasti odos spalvos pakitimų. Faktas, kad UV spinduliai turi labai didelę įtaką, tad tai gali paskatinti ir deginimasis soliariume. Didesnė tikimybė, kad atsiras hiperpigmentacija deginantis, kai ant Jūsų odos yra kvepalų ar kitų, stipresnių, kosmetikoje esančių cheminių veikliųjų medžiagų likučių.  

Hiperpigmentaciją įtakoja ir kontraceptikų vartojimas, įvairios odos ligos. Dažnai pasitaiko použdegiminė hiperpigmentacija. Ji atsiranda po aknės ar kitų odos bėrimų ir uždegimų gydymo. Taip pat svarbu labai atsakingai rinktis kosmetologus, kadangi netinkamai atliktas jų darbas taip pat gali sukelti odos spalvos pasikeitimus. Dažniausiai tai gali pasitaikyti po tokių procedūrų, kaip cheminis odos valymas, depiliacija ar injekcijos po oda. Tačiau jei rinksitės ne pigiausią kainą, o sertifikuotus ir patikrintus specialistus, tokių bėdų tikrai išvengsite.  

 

Laukiantis taip pat atsiranda didesnė tikimybė, kad sutriks melanino gamyba ir atsiras pigmentinės dėmės.  

Kartais pigmentinės dėmės atsiranda esant žarnyno, kepenų ligoms, sutrikus antinksčių veiklai. Taip pat hiperpigmentacija gali atsirasti dėl įvairių patologinių pakitimų - rožė, navikai, kapiliarų išsiplėtimas.  

Apibendrinant, svarbiausios pigmentinių dėmių ir odos pakitimų priežastys yra: UV spindulių poveikis, netinkama mityba, nusilpęs imunitetas, hormonų pusiausvyros sutrikimai nėštumo metu, paaugliams, menopauzės metu, odos senėjimas, vidaus organų sutrikimai, endokrininiai susirgimai, genai.  

Odos hiperpigmentacijos rūšys 

Prieš pradedant gydyti hiperpigmentaciją reikia išsiaiškinti, kokios ji rūšies ir kaip giliai yra. Pagal melanino pasiskirstymą odos sluoksniuose, hiperpigmentacija gali būti:  

  • epidermio hiperpigmentacija 

  • dermio hiperpigmentacija 

  • mišri hiperpigmentacija 

Tam, kad būtų nustatyta, koks pigmentacijos gylis yra naudojamas specialus odos analizatorius. Juo galima tiksliau nustatyti kiek stipriai pažengusi hiperpigmentacija. Taip pat lengviau nustatoma ir odos pakitimų spalva.  

Odos hiperpigmentacijos rūšis lemia ir pigmentinių dėmių spalvą bei formą. Dermoje esantys odos spalvos pakitimai dažniausiai būna melsvai pilki, ten kur susijungia derma ir epidermis atsiranda rusvos, rudos pigmentinės dėmės, na o epidermyje ypatingai tamsios spalvos dėmės.  

Yra išskiramos kelios pagrindinės hiperpigmentacijos rūšis. Melasma (chloazma), šlakai, senatviniai šlakai, strazdanos.  

Melasma (cloazma) - tai šviesiai ar tamsiai rudos dėmės, kurios turi išsiliejusius kraštus. Šios dėmės atsiranda moterims. Pagrindinės priežastys, kodėl atsiranda šios dėmės - hormonų sutrikimai nėštumo metu, prasidėjus menopauzei, vartojant hormoninius preparatus, daug rečiau dėl UV spindulių įtakos. Sutrikus kepenų ar kiaušidžių veiklai melasmos gali atsirasti tokiose srityse, kaip kakta, skruostai, ar zona aplink lūpas. Melasmas sunkiausia panaikinti, dažnai jos lieka visam laikui. 

Šlakai dažniausiai atsiranda dėl stipraus UV spindulių poveikio, ypatingai jei oda per daug nudegė saulėje. Būtent todėl jie kartais vadinami saulės šlakais. Gera žinia ta, kad šlakai su laiku dažniausiai išnyksta.  

Senatviniai šlakai paprastai tampa ryškesni perkopus 40 metų. Jie atsiranda dėl odos senėjimo bei saulės poveikio. Senatviniai šlakai labiausiai išryškėja turintiems šviesią odą.  

Strazdanos dažniausiai atsiranda ant veido, tačiau turintiems ypatingai šviesią odą jų gali būti ant viso kūno. Labiausiai jų atsiradimą ar padaugėjimą lemia saulė. Taip yra todėl, kad strazdanų turintys žmonės yra gimę su mažesne fotoapsauga. Tokie žmonės turi mažesnę melanino koncentraciją ir yra daug jautresni UV spindulių poveikiui. Todėl derėtų vengti deginimosi saulėje ir soliariume. Tokią odą be galo svarbu saugoti dėl to, kad bėgant metams gali išsivystyti melanoma. Melanoma yra viena iš odos vėžio formų.  

Použdegiminė hiperpigmentacija – tai odos spalvos pakitimai, kurie atsirado, dėl tose vietose vykusių uždegiminių procesų. Po uždegimo odoje dar ilgai gali išlikti spalvos pakitimai. Žinoma, jie nėra tokie kenksmingi ir su laiku išnyksta. Vienintelis diskofortas estetinis.  

Kaip atsikratyti pigmentinių dėmių?  

Žinoma, iškyla klausimas, kaip atsikratyti rudų dėmių ant veido, sumažinti strazdanų kiekį, suvienodinti odos atspalvį? Tai galite padaryti taikydamos iš karto kelis būdus, kad efektas būtų geresnis. Tačiau visų pirmiausia rekomenduojame būtinai apsilankyti pas kosmetologą ar dermatologą, kad tiksliai nustatytų hiperpigmentacijos atsiradimo priežastis ir stiprumą.  

Veido šveitimas viena pirmųjų priemonių, kuri padės sumažinti pigmentines dėmes, padės sulyginti odos atspalvį, oda taps švelnesnė, lygesnė ir gaivesnė. Veido šveitimas ne tik padeda norint sumažinti pigmentines dėmes, bet ir jų profilaktikai. Šveičiamosios dalelės padeda pašalinti suragėjusias odos ląsteles, išvalo užsikimšusias poras ir sumažina odos sebumo išsiskyrimą. Šveičiant odą pasišalina viršutinis odos sluoksnis, o tai reiškia, kad pagerėja odos kraujotakos sistema, limfinė sistema bei paskatinama geresnė medžiagų apykaita. Oda geriau pasisavina reikiamas maistines medžiagas.  

Labai rekomenduojamas rūgštinis odos valymas. Epirdermio hiperpigmentacija dažniausiai naikinama pasitelkiant glikolio rūgštį. Ji padeda saugiai pašalinti viršutinį odos sluoksnį ir per daug nesiskverbia į giliuosius odos sluoksnius.  

Taip pat puikiai tinka mezoterapija, veido valymas lazeriu, procedūros atliekamos naudojant ozoną ar mikrodermabrazija. Visos šios priemonės atliekamos specialisto padės sumažinti ar visiškai panaikinti pigmentines dėmes ir suvienodinti odos spalvą.  

Kitas būdas apsisaugoti nuo pigmentinių dėmių atsiradimo yra odos priežiūros priemonių naudojimas su didesne SPF apsauga. Tai vienas geriausių būdų užkirsti kelią odos spalvos pakitimams po pasimėgavimo saulės ar soliariumo spinduliais. Renkantis veido kremą su SPF apsauga sudėtyje ieškokite ir tokių sudėtinių dalių, kaip cinko ar titano oksidas. Šios sudėtinės dalys geba prasiskverbti į giliuosius odos sluoksnius, todėl padeda geriau apsaugoti odą nuo saulės. Kremą ir kosmetines priemones su SPF apsauga būtina naudoti ne tik vasarą, bet ir šaltuoju metų laiku.  

Norint pašviesinti pigmentines dėmes būtina naudoti odos priežiūros priemones, kurios skaistina odą. Labai svarbu, kad tokių priemonių sudėtyje būtų odai labai reikalingo vitamino C. Vitaminas C skatina kolageno gamybą, paspartina odos atsinaujinimo procesus, padeda sumažinti pigmentines dėmes, be to tuo pačiu saugos odą nuo žalingo aplinkos poveikio.  

Dažniausiai naudojamų odos priežiūros priemonių, skirtų mažinti hiperpigmentacijai, savo sudėtyje turėtų turėti: alavijų ekstrakto, saldymedžio ekstrakto, arbutino, glikolio, pieno ar citrinų rūgšties, vitamino C.  

Tam, kad būtų parinkti tinkami preparatai hiperpigmentacijos gydymui, būtina kreiptis į sertifikuotą kosmetologą ar dermatologą. Labai svarbu atsakingai rinktis odos priežiūros priemones. Netinkamos priemonės gali sukelti odos bėrimus, perštėjimą. Bet koks odos dirginimas gali sukelti odos hiperpigmentaciją 

Dar vienas būdas užkirsti kelią pigmentinių dėmių atsiradimui – papildyti organizmą vitaminu B3m jau minėtu vitaminu C, vitaminu A. Šie trys vitaminai yra būtini norint išsaugoti sveiką ir gražią veido odą, sumažinti pigmentines dėmes. Tam, kad organizmą pakankamai aprūpintumėte šiais vitaminais rinkitės produktus, kuriuose jų gausu. Vitamino B3 gausite valgydami lašišą, tuną, kalakutieną, saulėgrąžas, ankštines daržoves. Vitamino A (retinolio) atsargas papildysite valgydami žuvį, saldžias bulves, špinatus, morkas, kiaušinius, gerdami pieną. Vitamino C gausiu saldžiosiose paprikose, kiviuose, brokoliuose, citrusiniuose vaisiuose. 

Norint užkirsti kelią hiperpigmentacijai labai svarbu ne tik išorinis gydymas ir organizmo papildymas vitaminais, bet ir streso vengimas, kokybiškas poilsis ir miegas. Kiekviena stresinė situacija turi įtakos ir odos pokyčiams. Todėl pasistenkite ramiau reaguoti į iškilusius sunkumus, daugiau laiko praleiskite gryname ore, pasistenkite pakankamai miegoti.  

Pigmentuotos odos priežiūra 

Turint jautrią, pigmentuotą odą labai svarbu tinkama kasdieninė jos priežiūra. Be jau išvardintų priemonių labai svarbu atminti kelias taisykles. Pirmiausia – odos prausimas. Naudokite švelnius, odos nedirginančius ir alkoholio sudėtyje neturinčius odos prausiklius. Taip pat būtina kiek dažniau atlikti odos šveitimą tiek namuose, tiek pas kosmetologą. Odos šveitimui naudokite šveitiklį, kuris turi ir odą šviesinančių savybių. Žinoma, labai svarbu nepamiršti, kad veido kremas turi turėti ne mažesnę nei 25 SPF apsaugą. Idealu, jei ji didesnė. Didesnę SPF apsaugą rekomenduojama rinktis ypač šviesios odos savininkėms, strazdanotiems žmonės.  

Ar įmanoma visiškai pašalinti odos hiperpigmentaciją 

Kaip jau minėjome, priklausomai nuo pigmentinių dėmių atsiradimo priežasties ir pobūdžio, hiperpigmentacija gali būti pilnai pašalinama. Tačiau labai svarbu ne tik pašalinti pigmentą ir suvienodinti odos spalvą. Ypatingai svarbu stabilizuoti melanocitus. Juos stabilizavus vėliau oda mažiau jautri UV spindulių poveikiui. Žinoma, norint, kad hiperpigmentacija neatsinaujintų būtina nuolat palaikyti gerą odos būklę, ją pamaitinti, tinkamai drėkinti ir saugoti. Taip pat svarbu rūpintis ir imunine sistema.  

Svarbiausia žinoti, kad odos hiperpigmentacija gali atsirasti dėl daugybės skirtingų priežasčių. Tačiau jei tinkamai rūpinsitės savo organizmu ir oda, šios problemos tikrai išvengsite. Viena svarbiausių hiperpigmentacijos profilaktinių priemonių - reguliarus lankymasis pas kosmetologą. Specialistas padės išsaugoti gražią, lygią odą ir vientisą jos spalvą bei gyvybingumą.  

Atgal